چرا برخی ها خواب خود را فراموش می نمایند؟

دیدن رویا هیچ تاثیر منفی روی کیفیت خواب ندارد اما به خاطر سپردن آن می تواند نشانه ای از سلامت بدن است.

چرا برخی ها خواب خود را فراموش می نمایند؟

به گزارش خبرنگاران، خبرآنلاین نوشت: شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا خواب می بینیم و چرا برخی افراد بهتر رؤیای خود را به یاد می آورند؟

چرا خواب می بینیم؟

فرآیند رؤیا دیدن زمانی اتفاق می افتد که خواب به مرحله REM یا حرکت سریع چشم ها برسد، که این پدیده چندین بار در شب رخ می دهد. REM همراه افزایش حرکات و تکان خوردن بدن و تسریع در تنفس است. به گفته Mike Kisch عمل خواب دیدن بیشتر در این زمان(REM) رخ می دهد، زیرا فعالیت موجی مغز در این زمان شباهت بیشتری به وقتی دارد که فرد بیدار است.

این مرحله زمانی اتفاق می افتد که حدود 90 دقیقه از خواب فرد می گذرد و به خواب عمیق رفته است. به گفته دکتر Alex Dimitriu خواب دیدن یک فرآیند ضروری برای مغز است، پس تمام مردم خواب می بینند فقط برخی ها آن را فراموش می نمایند. اما چه چیزی باعث می گردد که همه خواب های خود را نتوانند به یاد بسپارند؟

تحقیقات در رابطه با خواب، بسیار گسترده و پیچیده و آنالیز آن در آزمایشگاه نیز سخت است. به همین دلیل نظریه های گوناگونی برای پاسخ به این سوال وجود دارد. اما تا حدودی به این دلیل است که فعالیت مغز نمی تواند در رابطه با محتوای رؤیا و خواب چیزی به ما بگوید.

به خاطر سپردن رویاها

دکتر Sujay Kansagra می گوید: برخی ها معتقدند رؤیا پنجره ای است به ضمیر ناخودآگاه در حالی که نظریه های دیگر بر این باورند که رؤیا تنها یک نتیجه بی معنی از فعالیت مغز است که سبب بازگردانی مغز می گردد.

بر اساس یک نظریه، رؤیا زمانی اتفاق می افتد که مغز در حال پردازش اطلاعات و حذف غیر ضروری ها و انتقال موارد مهم به حافظه بلندمدت باشد. پس افرادی که می توانند خواب خود را به یاد بیاورند، توانایی بالایی در حفظ کردن نیز دارند.

به گفته Lambert افرادی که خواب کافی ندارند، به دلیل کاهش میزان REM به خاطر سپردن رؤیا برای آنها سختتر خواهد بود. عواملی چون استرس یا آسیب دیدگی می تواند باعث رویاهای زنده یا کابوس گردد که سبب به خاطر سپردن آن در روز بعد می گردد. دیدن رؤیا هیچ تأثیر منفی بر روی کیفیت خواب ندارد اما به خاطر سپردن آن می تواند نشانه ای از سلامت بدن باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرا برخی ها خواب خود را فراموش می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا برخی ها خواب خود را فراموش می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید