نخست وزیر هند لغو بندهای مربوط به خودمختاری جامو و کشمیر را رسما بیان کرد

علی رغم هشدارهای پاکستان نارندرا مودی رسماً به دو بند از قانون اساسی این کشور در مورد کشمیر انتها داد و آن را از حالت ایالت خودمختار خارج کرد.

نخست وزیر هند لغو بندهای مربوط به خودمختاری جامو و کشمیر را رسما بیان کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به دنبال تصمیم هند برای سرانجام دادن به خودمختاری ایالت جامو و کشمیر، نارندرا مودی نخست وزیر هند این تصمیم را رسما امضا کرد.

وی در توجیه این اقدام گفته، با تغییر وضعیت قانونی در کشمیر، این منطقه را از تروریسم و جدایی طلبی آزاد می نماید.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، مودی روز چهارشنبه در سخنرانی برای مردم هند گفت جریان غالب مردم کشمیر و مردم سایر نقط هند، توسعه و ایجاد مشاغل را به وسیله سرمایه گذاری شرکت های عمومی و خصوصی تسریع خواهند کرد.

او پاکستان را به استفاده از توافق نامه قبلی به عنوان سلاحی برای تحریک مردم منطقه علیه هند متهم کرد.

مودی با اشاره به سرانجام بخشیدن رسمی به بند های 370 و 35A قانون اساسی هند که وضعیت ایالتی ویژه ای را برای کشمیر تعریف می کرد، گفت: من به این سیستم جدید که همه ما در آن قادر خواهیم بود جامو و کشمیر را از تروریسم و جدایی طلبی آزاد کنیم، ایمان دارم.

او گفت: ملاحظات پیشین [در قانون] به جامو و کشمیر، جز تروریسم، جدایی طلبی، سلسله گرایی و فساد گسترده، هیچ چیز دیگری تحویل نداد.

پاکستان در واکنش به اقدامات هند در کشمیر بیان کرد سطح روابط دیپلماتیک با این کشور را کاهش خواهد داد، سفیر هند در اسلام آباد را اخراج خواهد نمود و تجارت و خدمات ریلی مشترک با هند را تعلیق خواهد نمود.

دولت اسلام آباد طی بیانیه ای بیان کرد، عمران خان نخست وزیر پاکستان، به کمیته امنیت ملی این کشور گفت دولت او از تمامی کانال های دیپلماتیک، برای رسوا کردن رژیم نژادپرست و بی رحم هند و نقض حقوق بشر در کشمیر استفاده خواهد نمود.

پیش تر آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از دو طرف درگیر خواسته بود اقدامی در راستای تغییر وضعیت کشمیر انجام ندهند.

هند و پاکستان، هردو تمام منطقه کشمیر را از آن خود می دانند اما در حال حاضر، هر یک بر بخشی از آن تسلط دارد.

دولت مودی از روز یکشنبه تدابیر بی سابقه امنیتی را در کشمیر حاکم و تمامی امکانات ارتباطی را از دسترس خارج نموده است.

براساس گزارش فعالان رسانه ای در کشمیر، همچنین دولت هند نیروهای نظامی را به میزان قابل توجه ای افزایش داده است و 350 گروهان جدید از شبه نظامی را وارد کشمیر نموده است. این در حالی است که در دره کشمیر بیش از 700 هزار نیروی مسلح مستقر بوده است و 400 گروهان اضافی نیز جهت تأمین امنیت زیارت سالانه هندو ها، در دره کشمیر مستقر نموده بود.

از اقدامات دیگر، دستور رسمی برای تخلیه خوابگاه های برخی از دانشکده ها است. با این حال، مقامات دولتی از صحبت کردن در این باب اجتناب ورزیده و انتشار شایعات به تشویش و نگرانی مردم می افزاید.

شامگاه چهارشنبه (16 مرداد) درگیری های شدیدی میان نظامیان هند و پاکستان در مرز کشمیر به وقوع پیوست. رسانه های محلی با استناد به منابعی در ارتش هند مدعی شدند نیروهای نظامی مستقر در خط مرزی کمشیر به تبادل سنگین آتش پرداختند. منابع هندمدعی شده اند نیروهای پاکستانی درگیری ها را با شلیک خمپاره ای شروع کردند (جزئیات بیشتر).

آمیت شاه وزیر کشور هند روز دوشنبه در مجلس این کشور، خبر لغو وضعیت خودمختاری ایالت جامو و کشمیر و سرانجام دادن به بند 370 قانون اساسی هند را اعلام نموده بود.

وزارت امور خارجه هند در پاسخ به تهدیدات پاکستان در صورت انجام چنین اقدامی در بیانیه ای بیان کرد: تحولات اخیر در رابطه با بند 370 (قانون اساسی هند) موضوعی کاملا داخلی است (جزئیات بیشتر).

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "نخست وزیر هند لغو بندهای مربوط به خودمختاری جامو و کشمیر را رسما بیان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر هند لغو بندهای مربوط به خودمختاری جامو و کشمیر را رسما بیان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید