عضویت ایران در برنامه بذر سازمان همکاری های مالی و توسعه ارتقا یافت

امکان صدور گواهی بین المللی(OECD)، برای فراوری بذر در 98 درصد فراوریات بذری کشورمان در 160 گونه گیاهی توسط ایران فراهم شد.

عضویت ایران در برنامه بذر سازمان همکاری های مالی و توسعه ارتقا یافت

به گزارش، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، با ارتقای عضویت ایران در برنامه بذر سازمان بین المللی همکاری های مالی و توسعه، امکان صدور گواهی بین المللی OECD برای فراوری بذر در 98 درصد فراوریات بذری کشورمان در 160 گونه گیاهی فراهم شد.

براین اساس، با حضور نمایندگان این موسسه در اجلاس سالانه سازمان همکاری های مالی و توسعه (OECD) در خرداد ماه سال جاری در اتریش، با ارائه گزارشی جامع از فعالیت ها و برنامه های توسعه ای ایران در زمینه گواهی بذر، درخواست عضویت جمهوری اسلامی ایران در 2 برنامه جدید بذر با آرای تمامی کشور های عضو این سازمان پذیرفته شد.

سازمان همکاری های مالی و توسعه (OECD) در سال 1958 میلادی به منظور یکنواخت سازی کیفیت بذر در تجارت جهانی اقدام به ایجاد برنامه بذر در سطح کشور های عضو کرد. این برنامه در ابتدا با حضور کشور های عضو این سازمان شروع به کار کرد، ولی با توجه به اینکه این تجارت می تواند برای کشور های دیگر سودمند واقع گردد، اجازه عضویت سایر کشور های عضو سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی به این سازمان داده شد و در حال حاضر 61 کشور در این سازمان عضو هستند.

برنامه بذر این سازمان در هشت برنامه غلات، چغندرقند، ذرت، سورگوم، گیاهان روغنی و لیفی، گراس ها و علوفه ها و دانه های بقولات، شبدر زیرزمینی و سایر گونه های مشابه و سبزی و صیفی فعالیت می نماید که بر خلوص واریته ای و اصالت در بذر های فراوریی که در تجارت جهانی مبادله می شوند، تاکید دارد.

ایران با هدف صادرات بذر چغندر قند در سال 1995 عضو برنامه بذر این سازمان شد. طی این سال ها اقدام ویژه ای برای فعال سازی و توسعه این برنامه صورت نگرفت تا اینکه موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال به عنوان مرجع ملی در سال 2016 به نیابت از جمهوری اسلامی به عضویت این سازمان درآمد.

لازم به ذکر است؛ موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در حال حاضر در برنامه های بذر چغندر قند، غلات، ذرت، سورگوم، گیاهان روغنی و لیفی، گراس ها و علوفه ها و دانه های بقولات سازمان همکاری های مالی و توسعه (OECD) عضویت دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "عضویت ایران در برنامه بذر سازمان همکاری های مالی و توسعه ارتقا یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضویت ایران در برنامه بذر سازمان همکاری های مالی و توسعه ارتقا یافت"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید