تاجیکستان در جستجوی سرمایه برای فاز دوم نیروگاه نارک

تاجیکستان میخواهد از مؤسسات اقتصادی بین المللی برای اجرای مرحله دوم پروژه مدرن سازی نیروگاه برق آبی نارک سرمایه لازم را جذب کند.

تاجیکستان در جستجوی سرمایه برای فاز دوم نیروگاه نارک

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، تاجیکستان میخواهد از مؤسسات اقتصادی بین المللی برای اجرای مرحله دوم پروژه مدرن سازی نیروگاه برق آبی نارک سرمایه لازم را جذب کند.

اجرای مرحله اول این پروژه که در ماه مارس امسال شروع شد در سال 2023 میلادی به سرانجام خواهد رسید و جذب سرمایه کافی برای شروع مرحله دوم بازسازی این نیروگاه که در مجموع 8-9 سال را در بر می گیرد لازم است.

با توجه به مطالعات امکان سنجی این پروژه، ارزش اجرای مرحله دوم پروژه نوسازی نیروگاه برق آبی نارک 350 میلیون دلار براورد شده و قرار است این مبالغ از موسسات اقتصادی بین المللی جذب گردد.

در چارچوب مرحله اول نوسازی این پروژه که در تاریخ 20 مارس شروع شده تعویض 3 توربین، تجهیزات کمکی و 6 ترانسفورماتور تک فاز 220/550 کیلوواتی در نظر گرفته شده است.

هزینه مرحله اول این پروژه 350 میلیون دلار را تشکیل می دهد که از سوی موسسات اقتصادی بین المللی از جمله بانک جهانی، بانک سرمایه گذاری های زیرساختی آسیا و بانک توسعه آسیایی ارائه شده است.

در چارچوب مرحله دوم نوسازی این پروژه که در سال های 2024-2028 میلادی صورت می گیرد مدرنیزه سازی 6 توربین و تجهیزات کمکی در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر به علت کهنه شدن تجهیزات اصلی، ظرفیت تولیدی این نیروگاه کاهش و حدود 2.6 هزار مگاوات را تشکیل می دهد.

در حالی که ظرفیت این نیروگاه با در نظر دریافت همه 9 چرخه آن 3 هزار مگاوات می باشد.

به این ترتیب، با اجرایی کامل مرحله اول و دوم این پروژه ظرفیت تولیدی نیروگاه نارک از 3 هزار تا 3.3 افزایش خواهد شد. یعنی ظرفیت این نیروگاه بعد از نوسازی 10 در صد بیشتر می گردد.

نخستین توربین نیروگاه نارک در تاریخ 15 نوامبر سال 1972 مورد بهره برداری قرار گرفته است.

تا سال 1979 میلادی مرحله به مرحله 8 توربین دیگر این نیروگاه نصب و مورد بهره برداری قرار دریافتد که در نتیجه نیروگاه نارک به یکی از بزرگترین نیروگاه های منطقه تبدیل شد.

انتهای پیغام/ح

منبع: خبرگزاری فارس

به "تاجیکستان در جستجوی سرمایه برای فاز دوم نیروگاه نارک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاجیکستان در جستجوی سرمایه برای فاز دوم نیروگاه نارک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید