تله پاتی تبدیل به واقعیت می گردد!

روزنامه همشهری: خیلی ها از سال ها پیش اسم تله پاتی یا ارتباط ذهنی را شنیده اند. شاید زمانی این اصطلاح به عنوان یک موضوع تخیلی یا حتی کنایه ای استفاده می شد، اما حالا به تدریج در حال تبدیل شدن به واقعیت است. از مدت ها پیش برنامه هایی برای کنترل اشیاء و ابزار های الکترونیک با یاری ذهن در دنیا مورد توجه قرار گرفته است. به گزارش همشهری، از تأثیر این ایده در بهبود عملکرد بیماران گرفته تا استفاده از این سیستم در کنترل روبات ها و سیستم های صنعتی یا حتی جنگ، برنامه های مختلفی در جریان است. یکی از برنامه هایی که اخیرا در آمریکا ارائه شده و مورد توجه قرار گرفته، ایده ای برای کنترل پهپاد های جنگی با استفاده از کلاهخود الکترونیکی است. تقریبا همزمان با آن، چین هم برنامه ای مشابه را ارائه نموده که می تواند با یاری یک تراشه الکترونیکی افکار را خوانده و آن را به ماشین منتقل کند.

تله پاتی تبدیل به واقعیت می گردد!

پروژه ای برای گسترش جنگ

درباره پروژه دسترسی مغناطیسی، نوری و آکوستیک اطلاعات دقیق و زیادی منتشر نشده، اما به طور کلی، هدف این پروژه امکان ارتباط سرباز با سرباز و سرباز با روبات خواهد بود. مقر دارپا (بخش تحقیقاتی ارتش آمریکا) در تگزاس از سرمایه گذاری 18 میلیون دلاری روی طرح یک کلاهخود الکترونیکی خبر داده که صاحبش می تواند با استفاده از آن روبات ها و وسایل الکترونیکی را کنترل کند. این کلاهک از 2 بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول پیغام ها و واکنش های مغز را دریافت نموده، آن را به پیغام قابل درک برای ماشین تبدیل می نماید و سیستم دوم، آن را به روبات می فرستد. این کلاهخود برای انجام این 2 فرایند و خواندن امواج مغزی همزمان از ابزار های مغناطیسی و نوری استفاده می نماید.

تبدیل سربازان به موش آزمایشگاهی

یکی از چالش های بزرگ پروژه این است که برای کارکرد صحیح کلاهخود ها باید ژن سربازان آمریکایی دستکاری شده و با این سیستم سازگار گردد. با این حساب، عملکرد مغز با سیستم مادون قرمز روی کلاه راحت تر خوانده می گردد. بنا به نوع کاربرد کلاهخود ممکن است به نوع دیگری از تغییر ژنتیک در سربازان احتیاج باشد تا فرمانده ها بتوانند از این طریق دستورهایشان را به مغز سرباز بفرستند. گفته می گردد فرایند ارسال و دریافت اطلاعات توسط سیستم های مبتنی بر نور و مغناطیس انجام خواهد شد.

چالش های جدی برای طرح بزرگ

یکی از جدی ترین چالش های فعلی دانشمندان برای اینکه بتوانند چنین طرحی را پیاده نمایند، بالا بردن دقت اطلاعاتی است که از مغز دریافت شده و به هدف فرستاده می گردد. پیشرفته ترین برنامه مغزخوانی حال حاضر می تواند فکر انسان را از 16 کانال مختلف دریافت نموده و آن را بسنجد؛ نتیجه ای که خوب است، اما هنوز به اندازه کافی دقیق نیست. مشکل دوم کاهش تأخیر در ارسال و دریافت اطلاعات است. فعلا تأخیر یا Latency در ارسال و دریافت داده ها، 50 میلی ثانیه است که هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد. در بعضی موارد، بهبود عملکرد این سیستم ها در گرو تغییرات ژنتیک در مصرف نماینده است. گاهی نیز تراشه ها باید زیر پوسته مغز کار گذاشته شوند؛ هردوی این فعالیت ها، دنیا پزشکان را با چالش های جدی در آینده روبه رو خواهد نمود.

یاری به بهبود زندگی انسان

پروژه های مشابهی برای کنترل ابزار ها با استفاده از ذهن بشر در دنیا در حال اجرا است. یکی از آخرین پروژه ها مربوط به پروژه ذهن خوان Brain Talker در چین است. در این سیستم، فعالیت های مغز با روشی مشابه آنچه در آزمایش های دریافت نوار مغزی رخ می دهد، توسط یک تراشه الکترونیکی خوانده و به زبان مورد نظر رایانه ترجمه می گردد. این طرح هنوز در مراحل ابتدایی واقع شده است، ولی اگر به نتیجه برسد، کاربرد های گسترده ای خواهد داشت؛ از امکان ارتباط بیماران و معلولان با افراد دیگر و ایجاد بازی ها و سرگرمی های رایانه ای نسل جدید تا کنترل کردن وسایل الکترونیکی خانگی. یکی از مهم ترین کاربرد های کنترل مغزی یا تله پاتی الکترونیکی، بهبود عملکرد مغز در بیماران است. در این حالت، سیگنال هایی به مغز فرستاده می گردد که می تواند به جوان تر شدن مغز یا بهبود عملکرد آن، به یاد آوردن خاطره های قدیمی و بهبود حافظه یاری کند.

منبع: برترین ها

به "تله پاتی تبدیل به واقعیت می گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تله پاتی تبدیل به واقعیت می گردد!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید