بنزن تهران، 3.5 برابر استاندارد جهانی

کارشناسان و مسئولان شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با پیش بینی افزایش آلودگی هوای پایتخت همزمان با بازگشایی مدارس و بر اساس نتایج نمونه برداری مشابه با دوره یکساله در بیش از 170 نقطه در شهر تهران اعلام کردند که جدیدترین اندازه گیری های انجام گردیده نشان می دهد میزان آلاینده سرطان زای شناخته گردیده بنزن در هوای پایتخت بیش از 3.5 برابر حدود مجاز توصیه گردیده در دنیاست.

بنزن تهران، 3.5 برابر استاندارد جهانی

به گزارش خبرنگاران، شهر تهران به عنوان یک کلانشهر پر جمعیت از نظر آلودگی هوا در مرتبه بالایی واقع شده است که بهداشت و سلامت ساکنان شهر را تهدید می نماید. از جمله آلاینده های خطرناک در هوای تهران ترکیبات آلی فرار مانند بنزن است که منجر به ابتلا به سرطان و بیماری های مشابه می گردد. از این رو شناسایی و کنترل این آلاینده از الزامات تمهیدات زیست محیطی شهری است.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران این کار با انتخاب تعدادی از نقاط آلوده شهر تهران برای آنالیز مناطق آلوده تر امکان مدل سازی و برآورد دقیق تر آلودگی شهر تهران ممکن می گردد. غلظت محیطی ترکیبات آلی فرار (بنزن) با روش نمونه برداری غیرفعال در 22 منطقه شهر تهران در سال های گذشته به طور گسترده ای در بازه زمانی یکساله آنالیز شد.

نمونه برداری به روش غیرفعال یک تکنیک بسیار مرسوم برای اندازه گیری سطح ترکیبات آروماتیک - بنزن، تولوئن، اتیل بنزن، زایلن ها و تری متیل بنزن ها - در محیط داخل، محل کار و محیط بیرون است چرا که این روش آسان و مقرون به صرفه و فاقد الزاماتی مانند تامین برق و تعمیر و نگهداری است. همچنین این روش مطالعات انجام گردیده را با نظارت و پایش بیشتر برای سنجش و شناسایی تغییرات آلاینده ها در یک محیط کوچک و بزرگ مقیاس تسهیل می نماید.

از طرفی در حال حاضر آنالایزرهای آنلاین جهت نمونه برداری مداوم و صحیح این آلاینده خطرناک و سرطان زا در شهر تهران وجود ندارد بنابراین بهترین مرجع و روش برای شناسایی این گروه از ترکیبات آلی فرّار استفاده از روش نمونه برداری غیرفعال خواهد بود که از گستردگی، سهولت در نصب و راه اندازی، دقت و صحت بالایی برخوردار است. نمونه برداری فراگیر با این روش در سال های 94-93 انجام شد و نتایج حاصل از آن صحت این روش را تایید می نماید.

در تمام کشورهای توسعه یافته، توسعه حمل و نقل عمومی و ارائه گسترده خدمات الکترونیک و اینترنتی را مهمترین راهکارها در کاهش آلودگی هوا شناخته اند. سوخت گیری صحیح و جلوگیری از هدررفت بنزین و مشتقات نفتی هنگام سوخت گیری و اصلاح الگوی مصرف سوخت و رانندگی نیز از جمله اقدامات شهروندان در کاهش مواجهه با این ماده سرطان زا است.

از سوی دیگر شهرداری تهران نیز از محل بودجه مصوب خود اقدام به توسعه شبکه حمل و نقل سریع السیر اتوبوسرانی و ایجاد خطوط ویژه نموده است که در صورت حمایت دولت این اقدامات از نقطه اثر بیشتر و مفیدتری برخوردار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بنزن تهران، 3.5 برابر استاندارد جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنزن تهران، 3.5 برابر استاندارد جهانی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید