آمیب مغزخور؛ تک سلولی عجیبی که مغزتان را می خورد!

روزنامه همشهری: مرگ یک مرد 59ساله پس از شنای ساده در یک دریاچه بار دیگر نگرانی ها از تک سلولی عجیب و کمتر شناخته شده را در دنیا افزایش داده است. Naegleria fowleri، نام آمیبی است که گفته می گردد با ورود به بدن انسان مغز را از بین می برد و خیلی سریع قربانی خود را می کشد.

آمیب مغزخور؛ تک سلولی عجیبی که مغزتان را می خورد!

براساس گزارشی که نیویورک تایمز منتشر نموده همین چند وقت پیش، این آمیب کمیاب، جان یک نفر دیگر را در کارولینای شمالی به خاطر یک آب تنی ساده، گرفته است. ادی گِری 59 ساله زمانی که در دریاچه ای درحال شنا بود با آلوده شدن به این تک یاخته خطرناک مشهور به آمیب مغزخور جان خود را از دست داد. گری در دریاچه فانتزی پارک آبی کامبرلند به این آمیب آلوده شد و پس از سپری کردن یک دوره بیماری هفده روزه در بیمارستان درگذشت.

براساس اعلام مقامات بهداشت محلی، این آمیب، کمیاب، اما بسیار کشنده است. بین سال های 1962 تا 2018، 145 مورد بیمار آلوده به آمیب مغزخور در سراسر آمریکا به ثبت رسیده که همگی آن ها منجر به فوت فرد آلوده شده است.

خورده شدن بافت مغز

این آمیب در آب های شیرین گرم یافت می گردد و بیشتر افراد آلوده، در ایالت های فلوریدا و تگزاس مورد هجوم این تک یاخته قرار گرفته اند.

علائم نخستین بیماری می تواند شامل سردرد، حالت تهوع و استفراغ باشد. بیماری بسیار سریع رشد می نماید و به ندرت قابل تشخیص است. بیشتر افراد آلوده، ظرف مدت یک تا 2 هفته از جهان خواهند رفت. پس از اینکه آمیب به وسیله بینی وارد بدن می گردد، می تواند به وسیله عصب بویایی به سمت مغز حرکت کند و به دنبال آن قادر خواهد بود به بافت های مغز انسان آسیب برساند.

زندگی در آب شیرین و تازه

براساس گفته بازماندگان، ادی گری علاقه بسیاری به قایقرانی، کمپینگ و شکار داشته است. زاک مور- اپیدمیولوژیست ایالت کارولینای شمالی - در این رابطه می گوید: مردم باید هوشیار باشند و بدانند که این ارگانیسم در آب های شیرین و تازه دریاچه ها، رودخانه ها و چشمه های آب گرم زندگی می نماید.

براساس اطلاعات منتشر شده توسط اداره سلامت کارولینای شمالی، آمیب مغزخور از راه دهان نمی تواند فرد را آلوده کند، اما اگر به وسیله بینی وارد بدن گردد، می تواند فعال شده و فرد را دچار بیماری کند. این اتفاق معمولا هنگام شیرجه زدن، اسکی روی آب یا سایر فعالیت های فرد در آب رخ خواهد داد. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری اعلام نموده است که بیشتر کسانی که به آمیب مغزخور آلوده شده اند، بچه ها و افراد مسن بوده و سه چهارم مبتلایان، مرد بوده اند.

بهترین راه برای جلوگیری از آلوده شدن به آمیب مغزخور، این است که افرادی که در آب شیرین گرم شنا می نمایند، مراقب ورود آب به بینی شان باشند. اداره سلامت کارولینای شمالی در بیانیه ای در این خصوص اعلام نموده است: زمانی که در آب شیرین گرم به فعالیت مشغول هستید، با استفاده از گیره های مخصوص شنا، بینی خود را بسته یا سرتان را بیرون از آب نگه دارید. به نظر می رسد که مردم باید زمانی که سطح آب پایین و دمای آب بالاست، از ورود به آن خودداری نمایند.

از سوی دیگر موضوعی که پس از اتفاق اخیر به وجود آمد، بحث بر سر از بین بردن آمیب مغزخور در دریاچه ها بود. مسئله ای که اداره سلامت کارولینای شمالی در ادامه بیانیه اش به آن اشاره نموده است: موضوع از بین بردن این آمیب در دریاچه ها هیچ معنایی ندارد. مقامات دریاچه فانتزی پارک آبی پس از این حادثه واکنش خاصی نشان نداده اند و بیانیه ای را در این خصوص صادر ننموده اند. با این حال یک توصیه برای شناگران در وب سایت این پارک آبی به چشم می خورد؛ یک ریسک پایین از آلوده شدن به آمیب مغزخور هنگام حضور در آب شیرین گرم وجود دارد.

منبع: برترین ها

به "آمیب مغزخور؛ تک سلولی عجیبی که مغزتان را می خورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمیب مغزخور؛ تک سلولی عجیبی که مغزتان را می خورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید