سرنوشت بزرگ ترین زمین خوار ایران چه شد؟

کمتر کسی می داند که بزرگ ترین زمین خوار و ملاک تاریخ ایران، ثروتمندترین ایرانی هم بود. و البته شاه هم بود! رضاخان که پیش از سلطنت در خانه اجاره ای زندگی می کرد، سال 1320 که از ایران رفت یک و نیم میلیون هکتار زمین داشت!

سرنوشت بزرگ ترین زمین خوار ایران چه شد؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، حرص رضاخان برای تصاحب زمین بر کسی پوشیده نبود و حتی در مکاتبات سفارت انگلستان از قول سفیر نیز ثبت شده است که شاید وی بخواهد قباله همه ایران را به نام خود بزند! این همه زمین ها را خریده بود؟ اگر جواب بله باشد پولش را از کجا آورده بود؟ تاریخ می گوید آن سال ها که حقوق ماهانه کارمندان دولت بین 40 تا 100 تومان بود خانه ای را به 3 ریال و دکانی را به یک ریال معامله نموده بود! پس پاسخ درست تر اینکه اراضی را نمی خرید بلکه تصاحب می کرد. اسناد تاریخی می گوید سفیر آمریکا در تهران در یکی از گزارش هایش نوشت که رضاخان برای اراضی هر قیمتی که دلش بخواهد می پردازد. این طوری بود که موقع خروج اجباری از ایران رضا خان ثروتمندترین پناهنده جهان لقب گرفت و پهلوی دوم در یکی از نخستین اقداماتش برای فرونشاندن خشم مردم و نمایندگان مجلس وعده داد که زمین ها را به صاحبانشان بازگرداند .

مالکانی که مزد بگیر شدند!

چنین گفته اند که یک روز رضاخان یک باغ در بومهن هدیه گرفت و همین شد بلای جان ملت. شاه تازه از راه رسیده به مالکیت زمین علاقه مند شد و افتاد به جان دیگران. برای تصاحب زمین ها نیز بنا به اسناد و مدارک، روش های متفاوت داشت؛ از مصادره مستقیم تا تملک اراضی بدون صاحب، نقل وانتقال مشکوک اموال دولتی، آبیاری اراضی بایر و به اصطلاح آبادانی آن ها و اجبار زمین داران بزرگ و کوچک برای فروش ملکشان به قیمت ناچیز. درواقع رضاخان که برای خرید به یک منطقه می آمد دیگر همه باید می رفتند؛ کار تمام بود. البته عده زیادی هم به دلیل مقاومت در برابر خواست وی زندانی و شکنجه شدند. زمین داران بزرگ وضعیت بهتری داشتند و فقط کافی بود از زمین شان چشم پوشی نمایند یا به جایی دیگر بروند. ولی کشاورزان خرده پا پس از غصب زمین شان ممکن بود کل زندگی شان از هم بپاشد. گاهی هم مجبور می شدند روی زمین خودشان به عنوان کارگر و مزد بگیر کار نمایند! شهرت رضا خان در تصاحب اراضی به قدری بود که یک روزنامه فرانسوی به وی لقب جانور زمین خوار داد .

44هزار سند داشت!

پس از 16 سال سلطنت درنهایت رضاخان 44 هزار سند به نام خودش داشت؛ اسناد اراضی وسیعی در مازندران، گیلان، گرگان، گنبد، آذربایجان، لرستان، فارس، همدان، خوزستان، اصفهان، ورامین، شمیران و ...

تقریباً تمامی مازندران و اراضی مرغوبش و بخش های بزرگی از گرگان و گیلان متعلق به وی بود. این تملک سراسری اراضی شمالی ایران به قدری معروف و آشکار شده بود که خاندان پهلوی و اطرافیانشان بعدها چنین استدلال و توجیه کردند که رضاخان اراضی شمال را می خرید تا ایران را از خطر کمونیست حفظ کند !

درآمد 700 میلیون تومانی!

درآمد رضاخان از یک و نیم میلیون هکتار اراضی کشاورزی و جنگلی، مراتع، باغات و شکارگاه ها در سراسر ایران به سالانه 700 میلیون تومان می رسید که از این رقم حدود 60 میلیون تومان معادل 25 میلیون دلار آمریکا در آن موقع، به بانک های خارجی منتقل می شد. در اراضی رضاخان که بیش از 2 هزار و 160 روستا را هم شامل می شد حدود 250 هزار نفر کار و زندگی می کردند. این مقدار اراضی که به زور تصاحب شده بود حدود 10 درصد کل اراضی کشاورزی ایران و البته مرغوب ترین بخش های آن را در برمی گرفت. بعضی محققان رضاخان را بزرگ ترین ملاک و زمین خوار جهان و یکی از ثروتمندترین افراد جهان می دانند .

املاک سلطنتی؟!

عاقبت صاحب این همه زمین از کشور اخراج شد و مدتی بعد درگذشت. اموالش را هم طی نامه ای به فرزندش محمدرضا پهلوی بخشید که وعده داده بود که زمین ها را به صاحبانشان بازگرداند. وعده ای که نصفه و نیمه پیگیری شد و فقط بعضی از ملاکان بزرگ و با نفوذ انتها توانستند بخشی از اراضی شان را پس بگیرند. بعدها در بحبوحه تغییرات سیاسی و اجتماعی در ایران تا مدتی عواید حاصل از این اراضی و املاک به خزانه دولت واریز می شد و چون این اراضی به عنوان املاک سلطنتی ثبت شده بود فروش یا هر گونه تصرف حقوقی در آنها ممنوع شد. تا اینکه با فشار پهلوی دوم لایحه ای به مجلس رفت تا همه اموال غیرمنقول که از پهلوی دوم گرفته شده بود به وی پس داده گردد! اینطوری پرونده بزرگ ترین زمین خواری تاریخ ایران با انتقال اموال از پدر به پسر بسته شد و حق به صاحبانش بازنگشت .

منبع:فارس

،

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سرنوشت بزرگ ترین زمین خوار ایران چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت بزرگ ترین زمین خوار ایران چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید