خبرنگاران گزارش مى دهد؛ حقایقى شگفت انگیز از تبدیل ستاره ای نارس به یک سیاره، یک روز در مشتری چه قدر طول می کشد؟

تقریبا چهار میلیارد سال پیش، مشتری در صندلی فعلی خود در دسته بندی سیارات بیرونی نهاده شد.

خبرنگاران گزارش مى دهد؛ حقایقى شگفت انگیز از تبدیل ستاره ای نارس به یک سیاره، یک روز در مشتری چه قدر طول می کشد؟
به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشکی خبرنگاران؛ ستاره شناسان باستان این سیاره را به یاد پادشاهان رومی، ژوپیتر نامیدند. از دیگر نام های این سیاره مشتری و هرمز است.

ویژگی های فیزیکی سیاره مشتری

مشتری چهارمین شی درخشان منظومه شمسی است و تنها خورشید، ماه و زهره از آن درخشان تر هستند.

مشتری پنجمین سیاره از خورشید و بزرگترین سیاره در منظومه شمسی است؛ جرم این سیاره 318 بار بیشتر از جرم زمین و یک هزارم جرم خورشید و از تمام سیارات منظومه شمسی دو نیم برابر بزرگتر است همچنین قطر مشتری 11 برابر قطر زمین و چگالی آن 33/1گرم در هر سانتی متر مکعب است.

این سیاره یک ستاره نارس است چون جرم آن کم بوده، دما در مرکز آن افزایش نیافته و همجوشی هسته ای اتفاق نیفتاده است. در نتیجه به جای ستاره به سیاره تبدیل شده است.به دلیل بزرگی این سیاره در آسمان شب می درخشد.

مشتری، جاذبه زیادی دارد، وزن در این سیاره بیشتر از زمین است به طوری که اگر وزنه ای روی زمین 32 کیلوگرم باشد در این سیاره 84 کیلوگرم می گردد.

مگنتوسفر (مغناطیس سپهر، منطقه مغناطیسی پیرامون یک جرم فضایی) سیاره مشتری بزرگ ترین پدیده در منظومه شمسی است؛ میدان مغناطیسی این سیاره 20 برابر از زمین قوی تر است.

طول یک روز در سیاره مشتری

این سیاره در مدار بیضی شکل دور خورشید می چرخد و این چرخش 4333 روز زمینی(12 سال زمینی) طول می کشد. مشتری دارای کوتاه ترین روز در منظومه شمسی است. یک روز در مشتری تقریبا 10 ساعت طول می کشد.

ساختار مشتری

مشتری یک گوی غول پیکر از گاز، مایع و مقدار بسیار ناچیزی سطح جامد است، سطح این سیاره ترکیبی از ابرهای متراکم و غلیظ قرمز، قهوه ای، زرد و سفید رنگ است؛ این ابرها در مناطقی با رنگ روشن به نام حوزه و مناطقی با رنگ تیره به نام کمربند به شکل موازی با استوا به طور منظم دور سیاره می چرخند.

اتمسفر بالایی مشتری از کمربندهای ابری تشکیل شده است، این ابرها از کریستال های آمونیاک، سولفور و ترکیب این دو ماده، به وجود می آیند.

جو مشتری شبیه به خورشید است که عمدتا از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است؛ تقریبا 90 در صد هیدروژن و 10 درصد باقی از هلیوم و در صد کمی از گازهای دیگر است.

در پایین اتمسفر مشتری، که حاوی هیدروژن است، لایه های گاز هیدروژن فشرده شده، هیدروژن فلزی مایع و هسته یخی، سنگی و فلزی وجود دارد.

لکه های سرخرنگ عامل شهرت مشتری

سیاره مشتری به دلیل داشتن لکه سرخ رنگ، دارای شهرت زیادی است؛ این لکه ها نشانگر طوفانی عظیم در سطح سیاره است و با تلسکوپ های زمینی قابل مشاهده است، این طوفان به مدت حداقل 350 سال در آنجا بوده و آنقدر بزرگ است که ابرهای زمین می تواند در آن، جا بگیرد.

قمرهای سیاره مشتری

این سیاره دارای حداقل 63 قمر است؛ 4 عدد از بزرگ ترین و شناخته شده ترین این قمرها که در سال 1610 توسط گالیله کشف شد که آیو (Io)، اروپا (Europa)، گانیمید (Ganymede) و کالیستو (Callisto) نام دارند. این قمرها به راحتی با یک دوربین چشمی معمول در آسمان قابل مشاهده هستند.

گانیمید بزرگ ترین ماه در منظومه شمسی ماست.

آیو، فعال ترین آتشفشان های موجود در کل سیارات یا قمرهای منظومه شمسی را داراست.

کالیستو دارای کمترین انعکاس از چهار قمر گالیله است و این مورد نشان می دهد که سطح آن ممکن است از سنگ تیره و بی رنگ تشکیل شده باشد.

اروپا، یک اقیانوس با عمق 100 کیلومتر دارد، گفته می گردد میزان آب این قمر دو برابر زمین است.

قمر آیو

قمر اروپا

قمر گانیمد

قمر کالیستو

حلقه های مشتری

مشتری دارای تعدادی حلقه است، این حلقه ها خیلی رقیق هستند و به راحتی دیده نمی شوند.

نخستین باری که فضاپیماها به مشتری نزدیک شدند، توانستند حلقه های مشتری را مشاهده نمایند.

حلقه های مشتری از ذرات گرد و خاک که از برخورد قمرهای کوچک تر مشتری با ستاره های دنباله دار به وجود آمده، تشکیل می شوند؛ این حلقه ها توسط کاوشگر فضایی کشف شدند.

سه حلقه مشتری به ترتیب زیر نام گذاری شده اند:

حلقه هاله به عرض 22800 کیلومتر، حلقه اصلی که حلقه ای باریک و درخشان است به عرض 6400 کیلومتر و حلقه تار عنکبوت (گسامر) که رقیق ترین و عریض ترین حلقه ، به عرض 8500 کیلومتر است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خبرنگاران گزارش مى دهد؛ حقایقى شگفت انگیز از تبدیل ستاره ای نارس به یک سیاره، یک روز در مشتری چه قدر طول می کشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گزارش مى دهد؛ حقایقى شگفت انگیز از تبدیل ستاره ای نارس به یک سیاره، یک روز در مشتری چه قدر طول می کشد؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید