اصفهانیان: مربی، بازیکن یا سرپرست یکبار گفته اند اشتباه داوری به سودمان بوده است؟، به داوران پراشتباه قضاوت داده نمی گردد

فریدون اصفهانیان، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: آیا یک باره شده تیم ها بگویند اشتباهات داوری به سودشان رقم خورده است؟

اصفهانیان: مربی، بازیکن یا سرپرست یکبار گفته اند اشتباه داوری به سودمان بوده است؟، به داوران پراشتباه قضاوت داده نمی گردد

فریدون اصفهانیان در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران در مورد اشتباهات داوران لیگ برتری و اعتراض مربیان، بازیکنان و طرفداران به داوری ها گفت: در جام جهانی 2018 دیدید که از سیستم VAR استفاده شد. معنایش این است که اشتباهات در جام جهانی هم وجود دارد. در ابتدای فصل، کلاس های آموزشی برگزار کردیم و مدرس جام جهانی که برای داوران حاضر در جام جهانی تدریس نموده بود را، آوردیم. انتظار داریم با توجه به آموزش های پیش فصل، داوران در زمین درست و خوب قضاوت نمایند، اما به دلیل عدم تمرکز باعث اشتباهاتی می شوند.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال با بیان اینکه اشتباهات داوری عمدی نیست گفت: انسان جایز الخطاست و هر کسی می تواند اشتباه کند. با دستوری که مهدی تاج داده، قرار شده مقدمات حضور سیستم های VAR فراهم گردد. کره جنوبی برای یک خرید یک سِت از این دستگاه ها، 300 هزار دلار پول داده است. خرید و تهیه این سیستم ها، پول و آموزش می خواهد. باید همکاری صدا و سیما، فدراسیون فوتبال و دوربین های جداگانه در استادیوم داشته باشیم تا داوران هم در امر داوری، قضاوت خوبی پشت سر بگذارند.

اصفهانیان در مورد اینکه با اشتباهات داوری صدای اعتراض همه در آمده، گفت: قبول دارم اشتباهاتی رخ داده، اما یک بار شده که بگویند داوری هم به سودمان رقم خورده است؟ آیا تیمی نبوده که از داوری سود برده باشد؟ چرا هیچ موقع نمی گویند پنالتی گرفته شده برای شان، اشتباه بوده است؟ یا نمی گویند پنالتی که گرفتند، درست بوده است؟ آقای مربی، بازیکن و سرپرست، بارها گفته اند از داوری ضربه خورده اند و ما هم یکسری از اشتباهات را قبول داریم، اما آیا رخ داده که یک بار بگویند داوری به سود ما هم بوده است؟

وی ادامه داد: داور ممکن است در زمین اشتباه کند همانطور که مربی در تعویض هایش یا بازیکن در زدن ضربه اشتباه می نماید. به دنبال این هستیم که داوران کنار خط افزایش پیدا نمایند، اما امکانات نداریم و فدراسیون باید هزینه کند. اگر دو داور کنار دروازه ها داشته باشیم، به داور وسط یاری خواهند کرد.

رئیس کمیته داوران در واکنش به اعتراض علی دایی به قضاوت حسین زرگر و همچنین استقلال به رضا کرمانشاهی گفت: دایی و همه از مربیان استقلال، پرسپولیس تا دیگر تیم ها گرفته، بر گردن فوتبال ما حق دارند. از آنها به خاطر اینکه انتقادهایی مطرح می نمایند، تشکر نموده و می پذیریم. کوشش مان این است که داورانی در حد و اندازه بازی ها به مسابقات بفرستیم، اما برخی مواقع داوران قضاوت های بیرون از کشور دارند. اصفهانیان: گل سایپا آفساید بود، بیرانوند مرتکب خطای پنالتی شد

اصفهانیان توضیح داد: زمانی داوران هِدست نداشتند، اما آنها را خریداری کردیم تا داوران در زمین با هم ارتباط داشته باشند. برای داوران آمادگی جسمانی در نظر گرفتیم، ساعت آماده کردیم و کارهای دیگری انجام دادیم. آموزش های از راه دور داریم، کلیپ های آموزشی می فرستیم، اما باز هم اشتباهاتی رخ می دهد که دیگر نمی دانم چه کار باید کنیم!

وی در پاسخ به این سؤال که آیا محرومیت هایی برای داورانی که اشتباه نموده اند، در نظر گرفته می گردد یا نه، گفت: همانطور که داوران تشویق می شوند، طبیعی است به کسانی که پراشتباه بوده یا اشتباه تأثیرگذار داشته اند، قضاوت داده نمی گردد یا در لیگ های پایین قضاوت خواهند کرد.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران درباره اتفاقات دیدار بادران و استقلال جنوب و حمله برادر مهدی پاشازاده به داور گفت: این اتفاقات نباید در استادیوم های ما بیفتد، آنهایی که مسئول برگزاری مسابقه هستند، باید امنیت این دیدار را برعهده بگیرند. هر اتفاقی در استادیوم ها بیفتد، باید داور را تا رختکن همراهی نمایند.

اصفهانیان با ابراز تأسف از اتفاقات رخ داده در این دیدار بیان کرد: در مستطیل سبز، داور تصمیم گیرنده است، اما بیرون از زمین، حراست، نیروی انتظامی و مسئولان امنیتی باید امنیت را برقرار نمایند. کجای جهان چنین اتفاقاتی می افتد؟ داور هر اشتباهی کند، باید افراد دیگری به اشتباهات او ورود نمایند. مسئولان برگزاری بازی باید از داور حمایت نمایند. مسئولان امنیتی نباید اجازه دهند به داور هتک حرمت گردد.

وی در رابطه با اظهارات محسن ترکی که از او در کمیته داوران انتقاد نموده است، گفت: افراد برخی مواقع، صحبت هایی می نمایند و سپس می گویند از حرف های شان برداشت و تفسیر دیگری شده است. ترکی جزو مجموعه فدراسیون فوتبال بوده و خارج از آن نیست. باید با او صحبت کنیم و اگر تصمیمی گرفته گردد، با فدراسیون فوتبال در میان می گذاریم. ترکی نظرش را گرفته و اگر موضوعی بود، آنالیز می کنیم. ترکی: چرا رئیس کمیته داوران باید عضو هیئت رئیسه باشد؟

اصفهانیان درباره اینکه قرار بود پنجشنبه هفته گذشته، دیدار تیم های نوجوانان تراکتورسازی و ملوان نوین بندرانزلی در تبریز برگزار گردد اما دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال برای این دیدار داوری به شهر تبریز نفرستاد گفت: سه، چهار روز قبل از بازی، به استان ها انتخاب داور را ابلاغ می کنیم، اما متأسفانه یا به داوران استانی اطلاع نداده بودند یا اتفاقی افتاده بوده است. اینطور نبوده که داوری اعزام ننموده باشیم، ما مستقیم به وسیله اتوماسیون اداری به استان ها اطلاع می دهیم که داور اعزام نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اصفهانیان: مربی، بازیکن یا سرپرست یکبار گفته اند اشتباه داوری به سودمان بوده است؟، به داوران پراشتباه قضاوت داده نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصفهانیان: مربی، بازیکن یا سرپرست یکبار گفته اند اشتباه داوری به سودمان بوده است؟، به داوران پراشتباه قضاوت داده نمی گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید