نکاتی درباره شیردهیِ مادران مبتلا به پسوریازیس

کارشناسان سلامت همواره بر ضرورت تغذیه نوزاد با شیر مادر تاکید دارند اما در مادران مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس به دقت بیشتری احتیاج است.

نکاتی درباره شیردهیِ مادران مبتلا به پسوریازیس

به گزارش خبرنگاران، به گفته کارشناسان، رویکرد صحیح می تواند به مادر مبتلا به بیماری پسوریازیس یاری کند تا علائم بیماری را بهبود دهد و نوزاد خود را با شیر خودش تغذیه کند.

سازمان بهداشت جهانی به مادران توصیه می نماید نوزادان را تا شش ماهگی تنها با شیر خود تغذیه نمایند. سپس به تدریج در کنار تغذیه با شیر، کودک را با طعم های غذایی دیگر نیز آشنا نمایند.

سایت مدیکال نیوز تودی در این مطالب به ارتباط بین پسوریازیس و تغذیه با شیر مادر و بهترین روش درمانی برای مادر و نوزاد در این خصوص اشاره نموده است.

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که بیشتر پوست و مفاصل را درگیر می نماید. این عارضه موجب قرمزی، ورم، خارش و احساس سوزش می گردد. هرچند، درصورتیکه پوست ناحیه سینه مادر به این عارضه دچار گردد، تغذیه نوزاد با شیر مشکل ساز خواهد بود. راهکارهای بسیاری برای تسکین درد و دیگر علائمی که سلامت نوزاد را به خطر می اندازد وجود دارد.

مصرف برخی از داروهای پسوریازیس در حین تغذیه نوزاد با شیر بی خطر هستند اما تعدادی از آن ها سلامت نوزاد را به خطر می اندازند. طبق اعلام انجمن ملی پسوریازیس، تاکنون تحقیقات کافی در رابطه با تاثیر داروهای این عارضه پوستی بر تغذیه با شیر مادر انجام نگرفته است.

هرچند، کارشناسان ابتدا درمان های موضعی را اولین روش درمانی برای مادران شیرده مبتلا به پسوریازیس توصیه می نمایند. درصورتیکه مرطوب نماینده های موضعی تاثیرگذاری لازم را نداشت بیمار می تواند از استروئیدهای موضعی با دوز پایین در محل آسیب دیده استفاده کند. همچنین مصرف استروئیدهای خوراکی نیز در دوران شیردهی بی خطر است.

علاوه بر این گزینه های درمانی، پزشکان همچنین برخی انواع نور درمانی مانند UVB تراپی را که برای مادران شیرده بی خطر است توصیه می نمایند. با این حال انواعی از نوردرمانی هم هستند که به دلیل نوع دارویی که باید مصرف گردد و تاثیر آن روی نوزاد، توصیه نمی گردد.

پرشکان همچنین تاکید دارند که تغذیه نوزاد با شیر مادر موجب ظاهر شدن علائم بیماری پسوریازیس، عود کردن یا تشدید آن نمی گردد.

همچنین برخی از زنان در دوران بارداری و شیردهی با بهبود علائم پسوریازیس روبرو می شوند. اما از طرفی هم در برخی از زنان بارداری علائم پسوریازیس را تشدید نموده و تا دوره شیردهی نیز ادامه پیدا می نماید.

کنترل علائم پسوریازیس در دوران شیردهی سخت است اما بکارگیریِ برخی نکات در این خصوص می تواند یاری نماینده باشد. برخی از این راهکارها عبارتند از:

- کاهش میزان استرس با مدیتیشن و یوگا

- انجام حرکات ورزشی سبک

- مرطوب نگه داشتن پوست

- استفاده از کیسه یخ در محل آسیب دیده

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نکاتی درباره شیردهیِ مادران مبتلا به پسوریازیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره شیردهیِ مادران مبتلا به پسوریازیس"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید